dysplazja golden retriever
Psie choroby

Nieprawidłowy rozwój stawu łokciowego u psów

Dysplazja stawu łokciowego u psa

Dysplazja stawu łokciowego jest schorzeniem spowodowanym nieprawidłowym wzrostem komórek, tkanek lub kości. Choroba ta charakteryzuje się występowaniem sekwencji czterech wad rozwojowych, które prowadzą do deformacji i zwyrodnienia stawu łokciowego. Jest to najczęstsza przyczyna dyskomfortu i kulawizny łokci u psów ras olbrzymich i dużych, a także jedna z najczęstszych przyczyn kulawizn kończyn przednich. Do najbardziej typowych ras dotkniętych tą chorobą należą Labrador retrievery, rottweilery, Golden retrievery, owczarki niemieckie, berneńskie psy górskie, chow chow, bearded collie i nowofundlandy. Objawy kliniczne pojawiają się często między czwartym a dziesiątym miesiącem życia, a diagnozę stawia się między czwartym a osiemnastym miesiącem życia.

Gdy fragment kości znajduje się na wewnętrznej powierzchni górnej części kości łokciowej, schorzenie to częściej dotyka psy niż suczki. Kość łokciowa jest kością przedniej kończyny, położoną bezpośrednio poniżej stawu łokciowego. W pozostałych przypadkach nie są znane różnice między płciami.

Rodzaje i objawy

  • Nie wszystkie młode psy wykazują objawy choroby.
  • U dojrzałych pacjentów przeważnie dochodzi do nagłego (ostrego) epizodu kulawizny łokciowej spowodowanej ciężką chorobą zwyrodnieniową stawów.
  • Przerywana lub przewlekła kulawizna kończyn przednich nasilająca się przy wysiłku fizycznym; rozwija się ze sztywności i jest zauważalna dopiero po odpoczynku psa.
  • Ból łokcia przy rozciąganiu lub zginaniu
  • Skłonność psa do trzymania chorej kończyny z dala od ciała Gromadzenie się płynu w stawie
  • W przypadku poważnych zmian zwyrodnieniowych stawu można zauważyć tarcie kości i stawu podczas ruchu.
  • Ograniczony zakres ruchu

Przyczyny

Czynniki genetyczne, rozwojowe i żywieniowe odgrywają tutaj kluczową rolę.

Diagnoza

Przed postawieniem diagnozy lekarz weterynarii będzie chciał wykluczyć różne prawdopodobne przyczyny objawów. Na przykład w przypadku choroby zwyrodnieniowej stawów konieczne będzie zbadanie, czy nie doszło do uszkodzenia stawu lub czy nie spowodowała tego infekcja. Przyczyną objawów może być również guz, który będzie przedmiotem dalszych badań, z wykorzystaniem zdjęć rentgenowskich zaatakowanego obszaru, które zostaną poddane głębszej analizie. Ponieważ choroba występuje w obu nogach, z pewnością konieczne będzie wykonanie zdjęcia rentgenowskiego obu łokci. W celu poszukiwania fragmentów lekarz może także zlecić wykonanie tomografii komputerowej (TK) lub rezonansu magnetycznego (MRI). W celu postawienia ostatecznej diagnozy może zostać przeprowadzone badanie artroskopowe (z użyciem instrumentu w kształcie rurki do badania i leczenia wnętrza stawu). Ze stawu zostanie pobrana próbka płynu za pomocą aspiratu cienkoigłowego do badań laboratoryjnych, a w celu postawienia ostatecznej diagnozy może zostać przeprowadzone badanie artroskopowe (z użyciem instrumentu w kształcie rurki, służącego do badania i leczenia wnętrza stawu).

Leczenie

Najlepszym rozwiązaniem może być operacja. W takim przypadku zaleca się stosowanie zimnych okładów na staw łokciowy wkrótce po operacji, co pomoże zmniejszyć obrzęk i dyskomfort. Zimne okłady należy przykładać na pięć do dziesięciu minut co osiem godzin przez trzy do pięciu dni lub zgodnie z zaleceniami lekarza weterynarii. Dopóki pies nie będzie w stanie utrzymać ciężaru ciała na nodze, pomocne w leczeniu będą zajęcia ruchowe. W zależności od umiejscowienia i ciężkości uszkodzonej kończyny lekarz weterynarii zademonstruje psu rodzaje ruchów, nad którymi będzie pracował. Wszyscy pacjenci są ograniczeni w aktywności przez co najmniej cztery tygodnie po zabiegu, ale aby zminimalizować zanik mięśni lub nadmierną sztywność, należy wcześnie zapewnić psu możliwość wykonywania energicznych ruchów w obrębie uszkodzonego stawu (stawów). Ponownie, należy skonsultować się z lekarzem weterynarii w sprawie dokładnej terapii ruchowej, którą zamierzasz zastosować u swojego psa.

Kontrolowanie masy ciała ma zasadnicze znaczenie dla zmniejszenia obciążeń i stresu w obrębie chorego stawu (stawów). W celu złagodzenia bólu i stanu zapalnego mogą być podawane leki. Leki mogą być również podawane w celu powstrzymania przebiegu zmian zwyrodnieniowych oraz w celu ochrony chrząstki stawowej.

Profilaktyka

Nadmierne spożycie składników odżywczych sprzyjających szybkiemu wzrostowi może mieć wpływ na rozwój dysplazji stawu łokciowego, dlatego też ograniczenie przyrostu masy ciała i wzrostu u młodych psów, które są do tego predysponowane (np. ze względu na rasę) może ograniczyć występowanie tego schorzenia. Ponieważ jest to cecha dziedziczna, należy unikać rozmnażania zwierząt dotkniętych tą chorobą. Jeśli Twój pies ma dysplazję stawu łokciowego, musisz go wykastrować lub wysterylizować i zgłosić ten fakt hodowcy, od którego pochodzi Twój pies, jeśli tak było.

Życie i zarządzanie

W celu pomiaru rozwoju i degradacji chrząstki stawowej wskazane jest przeprowadzanie corocznych badań. Należy spodziewać się progresji choroby zwyrodnieniowej stawów, niemniej jednak rokowanie w przypadku wszystkich rodzajów tej choroby jest dobre lub umiarkowane.

Paweł Pietrusiak

Z wykształcenia inżynier informatyki - e-commerce. Zawodowo zajmuje się prowadzeniem e-biznesu. Jestem właścicielem Golden Retrievera - Tofika 9 lat oraz ojcem 13 letniego Filipa. Moje zamiłowania to nowe technologie, zabawki, kinematografia, sport i podróżowanie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.